Sida 1 av 1
En triangel med länsgräns/kommungräns?
Postat: mån 21 sep 2015, 21:22
av Soldat
Glor runt lite på lantmäteriets karta, och helt plötsligt kom en triangel upp med länsgräns eller kommungräns.
Bilder:
http://imgur.com/a/olFXz
Vad kan detta vara, en bugg i kartan? Eller någon "hemlig anläggning"?
Postat: tis 22 sep 2015, 11:07
av Osprey
Vad jag kan hitta så är det en allmänning....
Postat: tis 22 sep 2015, 12:45
av benkar
Postat: tis 22 sep 2015, 18:26
av Soldat
[quote=""benkar""]Verkar vara -"Gräns för förbud mot terrängfordon"
https://www.lantmateriet.se/globalasset ... kartan.pdf
/B[/quote]
Nej tyvärr. Men den teckenförklaringen du skickade är för terrängkartan, en mindre detaljerad. För kartan jag visade bilden från används denna:
https://www.lantmateriet.se/globalasset ... owebbk.pdf
Postat: ons 23 sep 2015, 00:02
av Sincro
[quote=""Osprey""]Vad jag kan hitta så är det en allmänning....[/quote]
Kan nog stämma. Triangeln sammanfaller med markgränserna och på flygfoto ser man tydligt var den är. Det enda intressanta är nog ett par gamla gruvhål i omgivningen.