Glor runt lite på lantmäteriets karta, och helt plötsligt kom en triangel upp med länsgräns eller kommungräns.
Bilder: http://imgur.com/a/olFXz
Vad kan detta vara, en bugg i kartan? Eller någon "hemlig anläggning"?
En triangel med länsgräns/kommungräns?
Moderatorer: benkar, Klingen, kristofer, Tomt & Öde
Verkar vara -"Gräns för förbud mot terrängfordon"
https://www.lantmateriet.se/globalasset ... kartan.pdf
/B
https://www.lantmateriet.se/globalasset ... kartan.pdf
/B
[quote=""benkar""]Verkar vara -"Gräns för förbud mot terrängfordon"
https://www.lantmateriet.se/globalasset ... kartan.pdf
/B[/quote]
Nej tyvärr. Men den teckenförklaringen du skickade är för terrängkartan, en mindre detaljerad. För kartan jag visade bilden från används denna: https://www.lantmateriet.se/globalasset ... owebbk.pdf
https://www.lantmateriet.se/globalasset ... kartan.pdf
/B[/quote]
Nej tyvärr. Men den teckenförklaringen du skickade är för terrängkartan, en mindre detaljerad. För kartan jag visade bilden från används denna: https://www.lantmateriet.se/globalasset ... owebbk.pdf
[quote=""Osprey""]Vad jag kan hitta så är det en allmänning....[/quote]
Kan nog stämma. Triangeln sammanfaller med markgränserna och på flygfoto ser man tydligt var den är. Det enda intressanta är nog ett par gamla gruvhål i omgivningen.
Kan nog stämma. Triangeln sammanfaller med markgränserna och på flygfoto ser man tydligt var den är. Det enda intressanta är nog ett par gamla gruvhål i omgivningen.
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
"Efter regnet kommer solsken, det tycker jag är så jättebra!"